WCNR

10th WORLD CONGRESS FOR

NEUROREHABILITATION

FROM NEUROTECHNOLOGIES TO COMMUNITY CARE

WCNR

Scientific Programme: Day 1: Wednesday, February 7, 2018

HALL TIME TOPIC
MEETING ROOM 3 10:00 - 12:00 WORKSHOP 1: COMMUNICATION
10:00 - 11:00 Technological Applications for Aphasia Rehabilitation: Swathi Kiran (United States)
11.00 - 12.00 Role of Computers and Information Technology in Rehabilitation of Persons with Aphasia: S. P. Goswami (India)
LOTUS 10:00 - 12:00 WORKSHOP 2: TELEREHABILITATION - A HARD ROAD FROM RANDOMISED TRIALS TO ACTUAL SERVICES
10:00 - 11:00 Experience in Motor Telerehabilitation: Paolo Tonin (Italy)
11:00 - 12:00 Experience in Speech and Language Telerehabilitation: Annie Hill (Australia)
JASMINE 10:00 - 12:00 WORKSHOP 3: VESTIBULAR REHABILITATION
10:00 - 10:25 An overview of the patient with dizziness and balance disorders: Focus on clinical examination: Sudhir Kothari (India)
10:25 - 10:45 Maintenance of balance and status of Vestibulometry in pinpoint diagnosis of the defective part of the balance system: Anirban Biswas (India)
10:45 - 11:15 Organ targeted vestibular physiotherapy (a new modality in physical therapy of vestibular disorders and how the current practice of long continued pharmaco-therapy with anti-vertigo drugs jeopardises the balance system): Anirban Biswas (India)
11:15 - 11:45 Role of physical therapy for BPPV: Sudhir Kothari (India)
11:45 - 12:00 Q & A
POWAI BALLROOM 2 10:00 - 12:00 WORKSHOP 4: NEUROLOGIC MUSIC THERAPY
Chairs: Michael Thaut (Canada), Shantala Hegde (India)
NAWAB SAHEB 10:00 - 12:00 WORKSHOP 5: NEURO REHABILITATIONIN PARKINSON'S DISEASE
Chair: Jean-Michel Gracies (France)
POWAI BALLROOM 1 10:00 - 12:00 WORKSHOP 6: SPASTICITY - HANDS ON (A)
Chair: Gerard Francisco (United States)
10:00 - 10:20 Novel Therapies for Spasticity: Areerat Supputtitada
10:20 - 10:40 Optimization of chemodenervation techniques: Rajiv Reebeye
10:40 - 10:55 Techniques for chemodenervation of less common muscles: Gerard Francisco (United States)
10:55 - 11:00 Transition to injection demonstration 1
11:00 - 11:25 Injection Demonstration 1 - Upper limb: Gerard Francisco (United States)
11:25 - 11:30 Transition to injection demonstration 2
11:30 - 11:55 Injection Demonstration 2 - Lower limb: Rajiv Reebeye
11:55 - 12:00 Wrap-up
  12:00 - 13:00 LUNCH
POWAI BALLROOM 2 13:00 - 15:00 WORKSHOP 7: CANNABIS
13:00 - 15:00 Medicinal Cannabis: Michael Barnes (United Kingdom)
JASMINE 13:00 - 15:00 WORKSHOP 8: SPEECH AND SWALLOWING - DYSPHAGIA REHABILITATION
13:00 - 14:00 Dysphagia Treatment Based on Evaluation: Yoko Inamoto (Japan)
14:00 - 15:00 Overview of dysphagia rehabilitation: Eiichi Saitoh (Japan)
NAWAB SAHEB 13:00 - 15:00 WORKSHOP 9: COMMUNITY NEUROREHABILITATION
13:00 - 13:10 Introduction - Perspectives for Community Rehabilitation Development and Neuro Rehabilitation Role: Alessandro Giustini (Italy)
13:10 - 13:35 Overview of CBR in Vietnam: Luong Tuan Khanh (Vietnam)
13:35 - 14:00 Community Based Rehabilitation in Philippines: Arturo F. Surdilla (Philippines)
14:00 - 14:25 Community Based Rehabilitation in Malaysia: Zaliha Omar (Malaysia)
14:25 - 14:50 OVCI Our Family - Community Rehabilitation in Bejing: Monica Mongodi (China)
14:50 - 15:00 Q & A
LOTUS 13:00 - 15:00 WORKSHOP 10: NEUROMODULATION
13:00 - 15:00 Leonardo Cohen (United States)
MEETING ROOM 3 13:00 - 15:00 WORKSHOP 11: STUDY DESIGN - OVERVIEW OF CLINICAL TRIALS
Chair: Julie Bernhardt (Australia)
13:00 - 13:30 Issues in trial design for stroke recovery: Steven C. Cramer (United States)
13:30 - 14:00 Practical lessons learned from the DOSE trial: Janice Eng (Canada)
14:00 - 14:30 Adaptive trials - The way of the future?: Julie Bernhardt (Australia)
14:30 - 15:00 Q&A (Participants are invited to bring questions/challenges about study design for discussion.)
POWAI BALLROOM 1 13:00 - 15:00 WORKSHOP 12: SPASTICITY - HANDS-ON UPPER LIMB (B) (I-START)
Chairs: Lalith Satkunam (Canada), Nirmal Surya (India), Abhishek Srivastava (India)
13:00 - 13:25 Evaluation: Lalith Satkunam (Canada)
13:25 - 13:40 Goal Setting: Nirmal Surya (India)
13:40 - 13:50 Discussion: Abhishek Srivastava (India)
13:50 - 14:25 Case A - Surface Live injection by Surface Anatomy: Mrinal Joshi, Lalith Satkunam
14:25 - 15:00 Case B - Live injection with ultrasound guidance: Abhishek Srivastava, Lalith Satkunam
  15:00 - 15:30 TEA / COFFEE BREAK
NAWAB SAHEB 15:30 - 17:30 WORKSHOP 13: ULTRASOUND GUIDED PAIN INTERVENTION IN NEUROREHABILITATION
Chair: Navita Purohit (India)
15:30 - 15:45 Basics of Ultrasound: Navita Purohit (India)
15:45 - 15:55 Sonoanatomy of Glenohumeral, AC Joint BiciepsperitendinousInj, Suprascapular Nerve Block: Navita Purohit (India)
15:55 - 16:05 Sonoanatomy of Hip Joint, Trochater Bursa & Piriformis Inj: K. Sreejith (India)
16:05 - 16:20 Sonoanatomy of Knee Joint, Genicular Nerve Inj: T. C. T. Novy (Indonesia)
16:20 - 17:30 Hands on practice on volunteers
LOTUS 15:30 - 17:30 WORKSHOP 14: AUTONOMIC REHABILITATION
Co-Chair: Ellen Merete Hagen (United Kingdom), Ad Ramaekers
JASMINE 15:30 - 17:30 WORKSHOP 15: (IFNR): ICF USE FOR GOAL SETTING
15:30 - 16:00 Planning a Rehabilitation Plan by Setting Goals with ICF: Klemens Fheodoroff (Austria)
16:30 - 17:30 Assessing and Identifying Key Functioning Areas With ICF and WHO DAS 2.0 to Define a Rehabilitation Plan: Matilde Leonardi (Italy)
MEETING ROOM 3 15:30 - 17:30 WORKSHOP 16: GENETIC BIOMARKERS
15:30 - 16:30 Genetic Factors and Stroke Recovery - Part 1: Nam Jong Paik (Korea)
16:30 - 17:30 Genetic Factors and Stroke Recovery - Part 2: Steven Cramer (United States)
POWAI BALLROOM 2 15:30 - 17:30 WORKSHOP 17: (IFNR): AUTISM & RELATED DISORDERS
15:30 - 15:50 Neurobiology of Autism: Vrajesh Udani (India)
15:50 - 16:10 Clinical Features and Early Identification: Samir Dalwai (India)
16:10 - 16:30 Diagnosis and comorbidities: Vrajesh Udani (India)
16:30 - 17:10 Panel Discussion: Multidisciplinary Intervention
Moderator: Samir Dalwai
Panelists: Shashi Oberoi, Urvashi Shah, Gayatri Hattangadi, Anaita Hegde
17:10 - 17:30 Pharmacotherapy: Anaita Hegde (India)
POWAI BALLROOM 1 15:30 - 17:30 WORKSHOP 18: (IFNR): SPASTICITY - HANDS-ON LOWER LIMB (C) I-START
Chairs: Nirmal Surya (India), Ajay Gupta (India), Lalith Satkunam (Canada)
15:30 - 15:55 Evaluation: Leonard S. W. Li (Hong Kong)
15:55 - 16:10 Goal Setting: Ajay Gupta (India)
16:10 - 16:50 Live injection with surface anatomy: Ajay Gupta, Lalith Satkunam
16:50 - 17:30 Live injection with EMG Guidance: Petrous Wadia, Nirmal Surya
HALL A-C 17:45 - 18:30 INAUGURAL ORATION
Chairs: R. K. Srivastava (India), Leonard S W Li (Hong Kong)
17:45 - 18:30 Issues Related With The Neurological Disorders of Old Age and Rehabilitatio: Professor Nirmal Kumar Ganguly (Padma Bhushan Awardee)
HALL A-C 18:30 - 19:30 INAUGURATION                                                
HALL A-C 19:30 ONWARDS CULTURAL EVENING FOLLOWED BY INAUGURAL DINNER
 
0
0
0
0
0
0
0